Informace o zvýšení příspěvku přišly každému z rodičů formou dopisu. Úřad práce jim v tomto psaní sděluje, že z příspěvku 220 tisíc se jim celkový příspěvek zvedá na 330 tisíc korun. O tuto částku, respektive zvýšení, není nutné žádnou formou žádat, k navýšení dojde automaticky a příspěvek bude vyplácen ve stávající měsíční částky, až do dosažení celkového příspěvku či do data dovršení čtyř let dítěte.
Rodiče si tak prostřednictvím konkrétních údajů v dopise mohou spočítat, jak ideálně částku čerpat. V dokumentu mají uvedeno, kolik mají aktuálně vyčerpáno, z čehož vyplývá, kolik dále mohou čerpat a podle věku dítěte se snadno dopočítají právě ideální částky. Pokud se rodiče dopočítají, že jejich aktuální výše měsíční částky je tak nízká, že by se do čtyř let věku dítěte nestihla celková výše vyčerpat, měli by si požádat o její navýšení. K tomu si rodiče mohou vyplnit formulář Volba výše rodičovského příspěvku. Změnu lze udělat v podstatě každý třetí měsíc. Výše měsíční vyplácené částky má však také hranici a odvíjí se od předchozích příjmů, obdobně jako mateřská. Pro stanovení vhodné výše je ideální předložit příjmy toho z rodičů, který je měl samozřejmě před narozením dítěte vyšší, a to i bez ohledu na to, zda je to ten, který zůstane s dítětem doma či nikoli. Pokud rodiče příjem neměli, činí horní hranice 10 000 korun. Před touto změnou to bylo 7 600 korun.
Přetížený úřad práce
Tato změna měla hned v prvním lednovém týdnu dopad na úřady práce. Fronty, které se zde kvůli změně tak zvaného „rodičáku“ tvořily byly obrovské. K tomu se museli rodiče dostavit k povinnému čtvrtletnímu dokládání příjmů k některým dalším sociálním dávkám. Rodiče, kteří jsou schopni si informace sami nastudovat a spočítat mohou však podání učinit prostřednictvím datové schránky, emailu se zaručeným podpisem či poštou nebo podáním na podatelnu úřadu práce.