Chystáte se pořídit nový koberec do obývacího pokoje a do ložnice a dáváte přednost tomuto řešení před dlažbou nebo tvrdou plovoucí podlahou? Koberce na podlaze jsou stále velmi oblíbené pro svou měkkost a hebkost a našlapovat doma po tvrdém povrchu je nesmírně otravné, zvláště poté, co přicházíme domů z práce, kde jsme strávili mnoho hodin v obuvi. Vyzout se z bot a konečně si udělat pohodlí na chodidla je naprosto přirozené a nemůžeme se ani divit značnému nárůstu zájmu o bosonohé chodníky v přírodě, protože mnoha lidem již přestává vyhovovat každodenní chůze v botách, kdy jsou nohy fixovány v pevné poloze a postrádají více volnosti.
Ostatně chůze naboso je člověku zcela přirozená a naopak obuv je tím, co velmi často způsobuje zdravotní problémy. Máte-li doma koberec, konečně si tu bosonohou chůzi můžete užít a na povrch koberce lze také ulehnout nebo usednout a hrát s přáteli společenské hry, protahovat se tu nebo cvičit. Toto vše celkem dobře funguje do té doby, dokud je koberec čistý. Může to znít jako klišé, ale na zašpiněný a zapáchající koberec se vám zřejmě nebude chtít usedat a chodit po něm naboso, abyste skrze pokožku chodidel nevstřebávali do krevního oběhu nějaké nečistoty a mikroorganismy.
Pokud koberec vysáváte pouhým sáčkovým vysavačem, odstraníte z něj jen část nečistot, ty zbývající v koberci zůstanou přilepené. Vysavače nemají takový výkon, aby odsály úplně vše, ono to není možné ani z principu, a tak se s tím musíme smířit. Jenže jak se smířit s tím, že po vysávání koberce vezmete do ruky navlhčenou kuchyňskou houbičku, párkrát s ní přejedete po již vysátém místě a nalepí se na ní chuchvalce prachových žmolků, vlasů a chlupů? A zároveň vám koberec i po vysávání zapáchá, přičemž tamní odér připomíná nemyté zpocené nohy.
Toto je jasný důvod alespoň občas nechat koberec důkladně vyčistit speciálním strojem od úklidové firmy. Čištění koberce jej zbaví zbytků nečistot i nepříjemného zápachu.