Když si kupujete mobilní telefon (netlačítkový smartphone), součástí nabídky vybavení bývají fotoaparáty. Kdybyste před třiceti lety někomu vykládali, že budete mít telefon s foťákem, asi by vás považoval za blázna. Pořídit dnes mobil s foťákem není nic obtížného a fotografie či nahrávaná videa se naprosto běžně odesílají e-mailem a publikují na sociálních sítích, ovšem ruku na srdce – jak kvalitní videa a jak kvalitní snímky tudy kolují? Ve většině případů, slušně řečeno, „nic moc“. Chcete-li se skutečně pokochat nádhernými záběry s vysokou hloubkou ostrosti a vychutnat si atmosféru panoramatu, který poskytuje výhled např. rozhledna na Kleti, musíte mít k dispozici zrcadlovku. Digitální, či analogovou.
Ale to není vše. Víte, že někteří fotografové, profesionální, či amatérští na vysoké úrovni, vám potvrdí, že mohou vykouzlit neuvěřitelné záběry i s docela primitivním foťáčkem z doby socialismu, pořízeným velice levně? Pochopitelně by měl mít slušnou optiku, ale elektronika tu není potřeba.
Umět fotit, není jen tak, je to svým způsobem životní styl a určité dobrodružství, protože zkušený fotograf dobře ví, co znamená clona a čas, jak a kdy použít stativ, jak fotit mikrosnímky, jak zvířata v pohybu, a hlavně jak si hrát se světlem a stínem a celkovou kompozicí záběru.
Vztahy mezi clonou a časem se dají odvodit a naučit, ale pro kompozici musíte mít cit. Musíte mít estetické vnímání na takové úrovni, abyste dokázali posoudit, jak diváka nadchne docela prosté vesnické stavení na louce, obklopené lesem, s modrou oblohou a kudrnatými beránky nad hlavou, když k němu přistoupíte z určitého úhlu. Není to zkrátka o tom chodit krajinou, mačkat spoušť, a věřit tomu, že to „nějak dopadne“. Musíte mít jistotu, věřit si a samozřejmě odvahu experimentovat.
Výhodou současných zrcadlovek je možnost experimentování a skutečného tvoření, protože máte k dispozici paměťové karty a nejste závislí na vyvolávání negativu a jeho omezených možnostech.