Družstevní byty jsou domovem pro deset procent lidí bydlících v bytech v naší republice. Mají své výhody i nevýhody, stejně jako všechny typy bydlení. U družstevního bydlení je však problematika mírně složitější. Ve skutečnosti totiž byt nevlastníte, ale jste členem družstva, s podílem k určité bytové jednotce a s uzavřenou nájemní smlouvou s družstvem. V katastru tím pádem nejste zapsaní jako majitelé a bytem tím pádem nemůžete ani ručit. Jaké jsou výhody a nevýhody družstevního bydlení?
Nevýhody družstevního vlastnictví jsou různé. Především není možné financovat koupi bytu hypotečním úvěrem. Hypotéka na družstevní byt https://www.americka-nebankovni-hypoteka.cz/nebankovni_hypoteky/ má zásadní pravidla. Družstvo musí potvrdit možnost převodu bytu do osobního vlastnictví do 12ti měsíců, nebo vlastnictví jiné nemovitosti, kterou použijete jako zástavu. Je tomu tak především proto, že byt není ve vašem vlastnictví, ale je ve vlastnictví družstva, což je právnická osoba. Ta může klidně zkrachovat a skončit v insolvenci, což by mohlo znamenat to, že zůstanete obyčejným nájemníkem, bez nároku na bytovou jednotku. Další nevýhodou je také to, že družstvo může omezovat nakládání s bytem, takže další pronájmy musí být také odsouhlaseny družstvem, stejně tak rekonstrukce bytové jednotky.
Pozitiv družstevního bydlení je oproti negativům poměrně méně, avšak jsou docela stěžejní. Především to, že družstevní byty bývají levnější, jejich prodej je rychlejší a nemusíte platit daň z nabytí nemovitých věcí, protože se převádí pouze práva a ne nemovitost.
Ať už se rozhodnete pro byt v osobním vlastnictví, nebo půjdete do bydlení družstevního, vždy si nechte poradit od odborníků na problematiku, kteří vám budou schopni říci, zda se vám koupě vyplatí nebo ne. Při kupování družstevního bydlení si pořádně proklepněte vlastníka – bytové družstvo, které nemovitost vlastní, můžete tak odhalit dlouhodobé problémy a včas od koupě ustoupit.